خانه » اطلاعیه های دنیای سئو » تغییرات عجیب در الگوریتم و نتایج جستجوهای گوگل

تغییرات عجیب در الگوریتم و نتایج جستجوهای گوگل

در چند روز اخیر تغییرات اساسی و جالبی در نتایج گوگل رخ داده است، سایت هایی به رتبه های بالای گوگل آمده اند که هیچ پیشینه ای ندارند. اینگونه سایت ها از روش هایی استفاده کرده اند که در دنیای امروز به طور کل منسوخ شده بود، به عنوان مثال اگر عبارت “تبلیغات اینترنتی” را در گوگل جستجو کنید، نتایج زیر را مشاهده می کنید:

تغییرات عجیب در الگوریتم و نتایج جستجوهای گوگل
تغییرات عجیب در الگوریتم و نتایج جستجوهای گوگل

تغییر الگوریتم گوگل: آیا گوگل بک آپ هشت سال پیش را برگردانده است؟

افرادی که در زمینه تجربه کاربری و UX فعالیت می کنند، با سایت surveymonkey آشنایی دارند، این سایت برای ایجاد نظرسنجی های اینترنتی کاربرد دارد و بر اساس آن از کاربران سایت نظرسنجی انجام می شود تا بتوانیم نهایتا مشکلات نهایی سایت خود را برطرف کنیم. سوالی که در ذهن ایجاد می شود این است که چطور ممکن است سایت surveymonkey در رتبه دوم گوگل در کلمه تبلیغات اینترنتی قرار گرفته باشد؟ کلمه تبلیغات اینترنتی کلمه ساده ای نیست و شرکتهای زیادی در این کلمه با هم در حالت رقابت هستند. برای اینکه موضوع را بیشتر بررسی کنیم، بر روی لینک کلیک می کنیم و چنین صفحه ای را مشاهده خواهیم کرد:

تغییرات عجیب در الگوریتم و نتایج جستجوهای گوگل
تغییرات عجیب در الگوریتم و نتایج جستجوهای گوگل

صفحه فرودی که به آن می رویم، شامل کلمات کلیدی مرتبط بدون ساختار و معنا در جمله بندی است، از طرف دیگر، کاملا مشخص است که از این صفحه صرفا برای ایجاد بک لینک به سایت دیگری استفاده شده است. بنابراین صفحه هیچگونه ارزش محتوایی ندارد و سایت آن، تلاش و برنامه ریزی خاصی جهت قرارگرفتن در نتایج گوگل نداشته است و موضوع کاری آن نیز کاملا متفاوت است. اینگونه صفحات مدت ها بود که نه تنها در گوگل رتبه ای نداشتند بلکه جریمه هم می شدند. حال چگونه است که چنین صفحه در رتبه ۲ گوگل قرار گرفته است؟

جالب اینجاست که این مثال صرفا یکی از ده ها مثالی است که ما در تیم وب۲۴ مشاهده کرده ایم و اینگونه نیست که چنین موضوعی به صورت اتفاقی وجود داشته باشد و مورد نادر و خاصی باشد. به عنوان مثال می توانید یک نمونه دیگر را در تصویر زیر مشاهده نمایید:

تغییرات عجیب در الگوریتم و نتایج جستجوهای گوگل
تغییرات عجیب در الگوریتم و نتایج جستجوهای گوگل

ویژگی های مشترک اینگونه سایت ها عبارتند از :

  • keyword stuffing
  • نداشتن لینک ورودی
  • قرارداشتن بر روی سایت های خارجی یا داخلی نامرتبط از نظر موضوعی با صفحات زیاد و اعتبار نسبتا مناسب

جالب اینجاست که گوگل هیچ اطلاعیه ای در زمینه تغییرات الگوریتم خود ارائه نکرده است و حالت تست زودگذر نبوده. سوالی که مطرح می شود این است که آیا گوگل بک آپ مربوط به هشت تا ده سال پیش را برگردانده است و الگوریتم جدید گوگل مشابه الگوریتم های ده سال پیش عمل می کند یا اینکه اتفاقات جدیدی در راه است.

در صورتی که شما هم موارد مشابهی را دیده اید می توانید آنها را در اینجا مطرح کنید و تحلیل خود را از اتفاق اخیر گوگل بفرمایید.

مطلب پیشنهادی

content-management-system-بهترین-سیستم-مدیریت-محتوا

بهترین سیستم مدیریت محتوا, آشنایی با وردپرس جوملا دروپال

سیستم مدیریت محتوا چیست؟ سیستم مدیریت محتوا ، ترجمه عبارت content management system  یا CMS ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: کپی برداری ممنوع 😉