خانه » افزایش رنکینگ » ضریب بازگشت یا Bounce Rate چیست؟

ضریب بازگشت یا Bounce Rate چیست؟

Bounce Rate یا نرخ پرش به درصد تعداد افرادی که تنها یک صفحه از سایت شما را مشاهده می کنند و از آن خارج می شوند گفته میشود. به طور ساده تر فرض کنید سایت شما در روز ۱۰۰ بیننده دارد و ۷۰ نفر از آنها با دیدن یک صفحه از سایت شما خارج شده اند، در این صورت مقدار bouce rate سایت شما ۷۰% است.

Bounce Rate چیست؟

Bounce Rate یکی از پارامترهای بسیار مهم در بازاریابی اینترنتی است و مدیران سایت های موفق اینترنتی همواره سعی در کاهش مقدار آن دارند و از روش های خاصی برای کاهش میزان نرخ خروج از سایت استفاده میکنند. برخی از مواردی که بر روی نرخ خروج از سایت تاثیر دارند عبارتند از:

  • گرافیک ضعیف سایت
  • سرعت کم لود شدن صفحات
  • عدم وجود مطالب مفید در صفحه
  • عدم بروزرسانی به موقع محتوای سایت

هر چه میزان نرخ خروج از سایت یا Bounce Rate بیشتر باشد نشان دهنده این است که آن سایت جذابیت کمتری برای بیننده داشته یا موضوع سایت ارتباطی با آن چیزی که بیننده به دنبال آن بوده ندارد. طبق مقالات منتشر شده در مورد الگوریتم گوگل پاندا، نرخ خروج از سایت یکی از پارامترهای تاثیرگذار در این الگوریتم است. گرچه دخالت دادن این پارامتر در الگوریتم موتور جستجو منطقی به نظر می رسد اما سوالی که در ذهن افراد حرفه ای مطرح میشود این است که گوگل چطور می تواند میزان نرخ خروج از سایت را محاسبه کند؟ من شخصا به نتایجی دست پیدا کردم که تا حدودی روش اندازه گیری گوگل برایم مشخص شده است. نظر شما در این باره چیست؟

تحلیل نرخ خروج یا Bounce Rate
تحلیل نرخ خروج یا Bounce Rate

همانطور که متوجه شدید به خروج ویزیتور از وبسایت شما مربوط میشود. خروج برای همیشه ، دکمه بک و به همین دلیل ، bounce rate به یک فاکتور اساسی برای خیلی از وبمستر ها تبدیل شده است.

فرمول تقریبی بونس ریت

Bounce rate = Visits that left after one page / Total number of visits

یعنی بازدید کننده های که یک صفحه را میبینند و خارج میشوند، تقسیم بر تعداد همه بازدید کننده ها. این عدد درصدی تقریبی توسط گوگل آنالیتیک و الکسا نیز در اختیار ما قرار می گیرد هر چه این عدد کوچکتر باشد ، نشان میدهد که وبسایت ما بیشتر مورد علاقه ویزیتور ها قرار گرفته است و آن ها یک بازدید دیگر از وب سایت ما داشته اند.

یک Bounce rate خوب چند است ؟

به طور قطعی نمیتوان گفت که مثلا بونس ۶۰% متوسط است و یا ۳۰% عالی است . زیرا نمیشود همه وبسایت ها را باهم مقایسه کرد. مثلا وبلاگ ها و پورتال ها، به طور طبیعی امتیاز بهتر (یعنی درصد پایینتری ) دارند ، نسبت به سایت های تبلیغاتی و فروشگاه ها. اگر نظر من را بخواهید وبسایت های که بالای ۸۰ % بونس دارند ، رو به مرگ هستند . بین ۴۰ تا ۸۰% برای یک وبسایت معمولی طبیعی است و زیر ۴۰% خوب است و زیر ۳۰% ، فیس بوک و … هستند.

مطلب پیشنهادی

ابزار بررسی چگالی کلمه کلیدی افزایش سئو

ابزار بررسی چگالی کلمه کلیدی و سئو وب سایت

دنیای سئو – ابزار بررسی چگالی کلمه کلیدی چیست ؟ – موضوعی که چند سالی ...

3
دیدگاه بگذارید

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
سنجش سئو | اخبار دنیای فناوری اطلاعاتسنجش میزان انواع سئو سایت خود | اخبار دنیای فناوری اطلاعاتشکوفه Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین دارای بیشترین تعداد رای
خبرنامه
شکوفه
میهمان
شکوفه

مقاله خوبی بود. ممنون

trackback
سنجش میزان انواع سئو سایت خود | اخبار دنیای فناوری اطلاعات

[…] ضریب بازگشت یا Bounce Rate چیست؟ – دنیای سئو […]

trackback
سنجش سئو | اخبار دنیای فناوری اطلاعات

[…] ضریب بازگشت یا Bounce Rate چیست؟ – دنیای سئو […]

error: کپی برداری ممنوع 😉